Danes smo izvedli prvo degustacijo jabolk, ki smo jih prejeli v dar iz srednje Biotehniške šole Maribor.

Spoznali smo sorte: ELSTAR, BIO OPAL, JONAGORED, GALA, ZLATI DELIŠES, BIO TOPAZ.

Na šolskem posestvu (Vrbanska cesta 30, 2000 Maribor) je tudi prodajalna, odprta v ponedeljek, torek in petek od 9h do 16h, v soboto pa od 8h do 12h.

Jabolko Elstar je sorta jabolk, ki so jo prvič razvili na Nizozemskem v Elstu v petdesetih letih prejšnjega stoletja s križanjem jabolk Golden Delicious in Ingrid Marie. Hitro je postal priljubljen, zlasti v Evropi, v Ameriki pa je bil prvič predstavljen leta 1972.

Jabolko opal je križanec vsem znanega topaza in zlatega delišesa in je relativno nova sorta za ekološko pridelavo, ki pa veliko obeta.

Jonagored je ime belgijske sorte jabolk s sladko-kislim okusom.

Gala je sorta jabolk sladkega, blagega okusa, hrustljave, a ne trde teksture in črtastega ali lisastega oranžnega ali rdečkastega videza. Izvira iz Nove Zelandije.

Topaz je rumeno oranžno do oranžno rdeče obarvano, sočno, prijetno kiselkasto jabolko z odlično aromo.

Zlati delišes je je sorta, ki dozoreva od srede do konca septembra. Osnovna barva je zeleno rumena, v času trgatve pa se barva spremeni v rumeno. Ima nežno in tanko kožico, meso pa je hrustljavo, čvrsto in sočno. Je blagega in nevsiljivega okusa.